Yayınlama tarihi:

Erciş Kentsel Dönüşüm Projesi

Ercişte Kentsel Dönüşüm Projesi Heyecanı

Van’ın Erciş ilçesi, 2011 yılında geçirdiği iki depremin izlerini kentsel dönüşümle silecek.
İlçede kentsel dönüşüm proje ile ilgili toplantı yapıldı. Erciş Kışla konteynerleri büyük çadırında yapılan toplantıya Erciş Kaymakamı Barboros Baran, Erciş Belediye Başkanı Zülfikar Arapaoğlu, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi yetkilileri, Kentsel Yenileme Daire Başkanı Gürol Konyalıoğlu, müşavir firma BNR Kentsel Dönüşüm yetkilisi Bener Karagedikli ve Erciş halkı katıldı. Toplantıda, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile Erciş Belediyesi arasında 24 Nisan 2012 tarihinde imzalanan ön protokol ile Beyazıt, Kışla, Salihiye mahallelerinin bir kısmını içeren kent merkezine yönelik tespit, değerleme ve projelendirme çalışmaları, belediyenin müşavir firması BNR Kentsel Dönüşüm tarafından hazırlanarak animasyon eşliğinde halka tanıtıldı.

Erciş Belediye Başkanı Zülfikar Arapoğlu geçen yıl iki büyük depremle çok büyük acılar yaşadıklarını, bu acıların bir daha yaşanmaması adına TOKİ ile bir araya geldiklerini, proje geliştirdiklerini, yapılan bu projenin 750 milyon liralık olduğunu belirtti. Konut ve iş yerleri ile ilgili olarak da müjde veren Başkan Arapoğlu, kendileriyle anlaşma sağlayan konut ve iş yeri karşılığı anlaşan hak sahiplerine konut ve işyerini boşalttığı tarihten itibaren kira yardımı yapacaklarını söyledi. Arapoğlu, “Hiçbir hak sahibini mağdur etmeyeceğiz.” dedi. Arapoğlu projenin ilçeyi çok rahatlatacağını ifade etti.

TOKİ Kentsel Yenileme Daire Başkanı Gürol Konyalıoğlu bugüne kadar farklı yerlerde 250 üzerinde proje çalışması yapıldığını, bu alanlarda güvenilir, sağlam; parklarıyla, okullarıyla, geniş ve ferah alanlar yapıldığını söyledi.

Kentsel Dönüşüm Müşavir firma yetkilisi Beren Karagedikli ise yaşanan depremden sonra Erciş’te yapılan incelemelerde merkezde ticari ve konut alanların hasar gördüğünü ve bunun yanında kent merkezinde cami, belediye hizmet binası, kültür merkezi, meydan, otopark, trafiğe kapalı alanlar, spor alanları gibi tesislerin eksikliğini de tespit ettiklerini anlattı. Karagedikli, proje alanında Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından 105 ile 150 metrekarelik konut tiplerinden oluşan 871 adet konut uygulaması yapılmasının planlandığını; konut alanlarında 4 farklı tipte çözümler sunan konut blokları, yaklaşık 3000 metrekare spor ve oyun alanları, toplamda yaklaşık 7000 metrekare konut içi yeşil alanlar ile bir bütün olarak planlandığını ifade etti.

Ek olarak mevcut derenin iyileştirilerek gölete dönüştürüldüğü, proje alanında toplamda 7 ayrı tip konut yapısı tasarlandığı aktaran Karagedikli, şunları dile getirdi:

“Bunun yanında dükkân kullanımına karşılık proje bütününde, yoğunluk Atatürk Çaddesi çevresi ve Emniyet Caddesi cephelerinde 459 adet dükkâna ilaveten alışveriş merkezi içinde yaklaşık 150 adet dükkân planlandı ve 108 adet ofis üretildi. Dükkân sahipleri için 40 ile 185 metrekare arasında farklı büyüklüklerde dükkânlar tasarlandı. Hasarlı Yusuf Paşa Camii’nin yeni vami projesi ile yeniden inşa edilmesine, cami meydanının yoğun ticaret merkezi ve ilçe bütününe hitap eder şekilde planlanmasına karar verildi. Yenilenmiş bir Atatürk Caddesi tasarlandığı ve yaklaşık 20 metre genişlikte uzanan ve Yusuf Paşa Camii ve meydanına ulaşan Atatürk Caddesi Erciş ili için önemli bir yaya bölgesi olacak şekilde planlandı. Van-Ağrı yolu üzerinde inşa edilmesi düşünülen 7500 metrekare inşaat alanına sahip Erciş Belediyesi hizmet binası proje kapsamında değerlendirilmektedir. Erciş Van Yolu cephesinde 12.000 metrekare alanda özel hastane ve 15.000 metrekare alanda ise alışveriş merkezi planlanmıştır. Ayrıca Yusuf Paşa Camii’ne ek olarak konut alanlarının tam ortasında, erişilebilirliği oldukça yüksek yaklaşık 1600 metrekarelik alanda konut alanlarına hizmet edecek bir cami daha tasarlandı.”